معاون آب و آبفای وزیر نیرو اعلام کرد: لزوم اجرای طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی در اهواز

معاون آب و آبفای وزیر نیرو اعلام کرد:

لزوم اجرای طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی در اهواز

 

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: اجرای طرح سیستم جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهر اهواز، الزامی و اجرای آن وظیفه شهرداری است.

"قاسم تقی‌زاده خامسی" با اشاره به اینکه مشکل آب‌گرفتگی اکثر بخش‌های شهر اهواز برطرف شده است، افزود: چند نقطه از شهر که آب قابل توجهی در آنجا جمع شده هنوز با مشکل مواجه است که با استفاده از پمپ‌های پرتوان که از سراسر کشور تهیه و ارسال شده، آب آن مناطق نیز در حال جمع‌آوری است.

 

وی با بیان اینکه در چند روز آینده مشکل بطور کامل برطرف خواهد شد، گفت: توپوگرافی اهواز به گونه‌ای است که این شهر مسطح است و شیب لازم برای خروج آب‌ ناشی از بارندگی در آن وجود ندارد؛ از این رو هنگام وقوع بارندگی، آب به‌صورت ساکن در محل باقی می‌ماند. لذا حتما باید طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی در اهواز و شهرهای مشابه این منطقه بر اساس قانون از سوی شهرداری اجرا شود تا شبکه فاضلاب نیز بتواند به درستی کار خود را انجام دهد.

 

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه سیستم فاضلاب شهر اهواز و یا هر شهر دیگری برای جمع‌آوری فاضلاب طراحی شده است نه آب‌های سطحی، ادامه داد: زمانی که سیستم‌ مناسبی برای جمع‌آوری آب‌های سطحی وجود نداشته باشد، طبیعتا وقوع بارندگی‌های شدید، شبکه فاضلاب را نیز دچار اختلال می‌کند.

تقی‌زاده خامسی افزود: درحال‌حاضر بیش از دو هزار و ۴۰۰ کیلومتر خطوط جمع‌آوری فاضلاب در شهر اهواز وجود دارد که حدود هزار و ۱۵۰ کیلومتر آن فرسوده است، البته این سیستم فقط قادر به جمع‌آوری فاضلاب بوده و نمی‌تواند آب‌های سطحی را نیز جمع‌آوری کند.معاون امور آبفا وزیر نیرو با اشاره به اجرای ۴۰ درصد طرح جامع فاضلاب اهواز ادامه داد: ۶۰ درصد باقی مانده این طرح، نیازمند ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار است که البته وزارت نیرو مدل اعتباری را به رئیس جمهور ارائه کرده است که با تامین آن، تا ۳ سال آینده این طرح عملیاتی می شود.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه حتی اجرای کامل طرح جامع جمع آوری فاضلاب نیز مشکل آب‌های سطحی این شهر را برطرف نمی‌کند، گفت: همزمان با اجرای طرح جامع فاضلاب اهواز، طرح راه اندازی سیستم جمع آوری آب‌های سطحی نیز اجرا می‌شود، زیرا درصورت عملیاتی نشدن آن، باز هم شهر اهواز با مشکل آبگرفتگی مواجه خواهد شد، زیرا ظرفیت طراحی شده طرح فاضلاب، فقط برای جمع آوری فاضلاب است.

وی با اشاره به غیر استاندارد و غیر اقتصادی بودن جمع آوری فاضلاب و آب سطحی با یک سیستم مشترک افزود: باید این دو طرح، بطور جداگانه، اما همزمان اجرا شود.

معاون امور آبفا وزیر نیرو بیان کرد: هم اکنون سازمان ابفا اهواز با اختصاص اعتبار معادل ۳۵۰ میلیارد تومان و حضور ۲۲ پیمانکار در حال تعویض تاسیسات صدمه دیده و نوسازی سیستم فاضلاب اهواز است

حوزه خبر: 
دفتر روابط عمومی
تاریخ خبر: 
۱ دی ۱۳۹۸ - ۸:۴۵قبل‌ازظهر
خبر

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
این سوال برای تست و تشخیص انسان و ماشین است.
۱۰ + ۰ =
لطفا سوال بالا را جواب دهید. مثال: ۱+۳ = ۴

پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser()‎ (خط ۷۰ از ‎/home/awwcoir/domains/aww.co.ir/public_html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).